Prídu na Slovensko niekedy značky ako Bwin, Bet365 či William Hill?

04/13/2021

V poslednom článku sme o tom koľko na Slovensku stojí gambling licencia a preto len krátke zhrnutie. Ak máte chuť podnikať v oblasti hazardu, pripravte si peniaze... veľa peňazí. V prípade športového tipovania sa v roku 2021 platí 10 ročná licencia, ktorá stojí 3 milióny EUR. Ako zábezpeku (pre prípad nejakých manipulácií, podvodov, nevyplatených výhier, pokút...) je potrebné bokom odložiť 850 000, ale nebojte sa. Tieto prostriedky sa vrátia keď ukončíte podnikanie alebo sa zmení zákon - a to môže byť aj nikdy.

A čo tak online casina? V prípade, že máte chuť rozšíriť svoje podnikanie o hracie automaty, ruletu, blackjack či hracie video terminály stačí už len maličkosť navyše. Licencia v tomto prípade vyjde 5 miliónov EUR každých 10 rokov a zhruba 1,6 milióna na zábezpeku. To na slovenské pomery vyzerá ako veľmi vysoká čiastka, poďme sa teda pozrieť na čísla.

Slováci sú hravý národ

V oblasti hazardných hier pôsobím už od roku 2008 a za ten čas som spoznal mentalitu hráča - a to nie len slovenského. Keď sa ide nakupovať jedlo, oblečenie tak pozeráme na cenovky. Keď však príde k slovu gambling, tak lietajú stovky ako by to boli bezcenné papiere. Osobne ma veľmi prekvapili hospodárke výsledky slovenských kasína stávkoviek.

  • Tipos sa od roku 2012 po 2020 pohybuje na ročnej úrovni zisku od 7 miliónov po 11 miliónov.
  • Niké sa v roku 2014 dokonca podarilo prekročiť hranicu 13 miliónov, štandardne sa však pohybuje na ročnej úrovni zisku okolo 10 miliónov.
  • fortuna s výnimkou poklesu v rokoch 2015 a 2016 udržuje stabilný ročný zisk zhruba 10 miliónov.
  • client tipsport prekvapivo stagnuje na úrovni jedného milióna a v 2016 dokonca vykázal stratu. Až v roku 2017 začal rásť a 2020 vyrástol na takmer 5,5 milióna eur.

V tomto porovnaní sme nespomenuli menších hráčov ako DoubleStar, client doxxbet či Synottip, nakoľko ich zisky nie sú vysoké. Takisto sme v porovnaní nerozlišovali medzi príjmami z online hazardu a fyzických kamenných kancelárií. Do celkového obrazu sme taktiež nezahrnuli prevádzkovateľov ako Vix či iných, ktorý zatiaľ na internete nevykazujú veľkú mieru aktivity. Napriek tomu vieme povedať, že Slováci sú hravý národ a napriek relatívne nízkej platobnej sile (v porovnaní so západnými krajinami) sa v hazarde na Slovensku točia miliardy.

Prečo tu zatiaľ nie sú veľký medzinárodný hráči?

Viete koľko zarobilo také bet365 v roku 2019? Podľa finančnej správy bol zisk po zdanení na úrovni 788 miliónov eur (prepočet z GBP podľa kurzu ku dňu písania článku). V britskom rebríčku mu patrí prvá priečka a ani druhý a tretí dokopy ich nedosiahli tento profit. Poďme sa však na to pozrieť z iného uhlu.

Niet pochýb o tom, že príchod bet365 na Slovensko by znamenal "prievan" a silné turbulencie na Slovenskom stávkovom trhu. Bet365 by svojou finančnou silou vedel veľmi rýchlo vystúpiť na čelo biznisu. Prečo by to ale robil?

Predpokladajme, že by sa im podarilo dosiahnuť ročný zisk 10 miliónov EUR. 10 miliónov sa nám môže zdať ako krásne číslo, je to však len 1.27 % z toho čo zarábajú normálne. Nehovoriac o tom, že vstup na trh by vyžadoval náklady vo výške minimálne 10 miliónov.

Možno sa tak ale stane

Spojené Kráľovstvo kde má Bet365, William Hill a mnoho ďalších svoje sídlo a odkiaľ im plynú najvyššie zisky má veľmi prísnu licenčnú politiku a dalo by sa to nazvať "honom na čarodejnice". Od roku 2017 sa dokonca pojmy ako hazard, tipovanie priam démonizujú. Každý mesiac sme tam svedkami množstva pokút začínajúcich pri niekoľko 100 tisíc, avšak končiac pri ôsmich miliónoch.

Odchod z UK trhu v roku 2020 ohlásilo niekoľko desiatok hráčov a predpokladáme, že 2021 nebude iný. Je jasné, že je len otázkou času, kedy sa vďaka týmto obmedzeniam začnú veľký hráči obzerať po menej lukratívnych trhoch s pokojnejšou atmosférou na podnikanie. Tak snáď raz aj Slovensko.

 

 

News Hazardné Hry Tipovanie Šport

Hľadaj

Reklama

Top kasína s licenciou

Kasíno
Eurogold Kasino €10 000 + 500 Free spinov
18+ and T&C Apply