Ako Tipsport takmer zničil internetové stávkovanie na Slovensku

Ako Tipsport takmer zničil internetové stávkovanie na Slovensku

3/31/2021

V roku 2015 prišiel Tipsport s agresívnym marketingovým ťahom od ktorého si sľuboval ovládnutie Slovenského trhu v športovom tipovaní. Tento krok skončil takpovediac katastrofou a na niekoľko rokov zredukoval zisky všetkých stávkových kancelárií na Slovensku.

Čo sa vlastne stalo?

Keď dnes fyzicky ideš do nejakej pobočky stávkovej kancelárie, čaká ťa manipulačný poplatok pre štát vo výške 6% na každý podaný tiket. Pri online stávkovaní však tento poplatok neplatíte... A teraz naspäť v čase.

Poplatok 6% sa v roku 2015 platí na každý uzavretý tiket bez ohľadu na to či bol uzavretý na pobočke alebo cez internet. Výnimkou sú niektoré stávky cez internet s kurzom nad 3.00. tipsport si ale povedal, že celú ťarchu 6%-ného manipulačného poplatku preberá na svoje plecia a to bez ohľadu na kurz. Tým samozrejme silne motivoval tipujúcich s obľubou sólo tiketov aby prešli k nemu. 

Trvalo to však len pár dní, kým ostatní veľkí hráči na trhu následovali tento krok a prebrali ťarchu šiestich percent na svoje plecia. Želaný efekt ovládnutia trhu to tým pádom neprinieslo, navyše si takto všetci účastníci významne zredukovali zisk. Tento efekt vidíte na nesledujúcom vývoji ziskov Tipsportu podľa Finstat.

Zisk Tipsport

V roku 2016 vidíme dokonca že sa Tipsport prepadol do červených čísel. Nemám k dispozícií dáta aby som mohol presne pomenovať kauzalitu, predpokladám však že tento pokles mal dočinenia práve s týmto krokom. Následne vidíme postupný rast zisku a rekordný rok 2019. Tu je môj predpoklad v tom, že sa začali blokovať zahraničné stávkové kancelárie a taktiež spustenie online kasína v 2019.

Prečo je 6% manipulačný poplatok veľa?

Možno si poviete: Čo je to 6%? Poďme sa v krátkosti pozrieť na to, prečo 6% môže znamenať 90% zisku.

Profit stávkových kancelárií

Pojmy trhová marža a Payout sú podstatné ukazovatele potenciálneho zisku stávkových kancelárií a najlepšie to vystihuje táto tabuľka. V tomto príklade máme 5 stávkových kancelárií, ktoré majú v ponuke rovnaký zápas. Vieme, že čím vyšší kurz, tým lepšie pre nás, ale dôležitý je výsledok v poslednom stĺpčeku. Ten hovorí o tom, koľko štatisticky stávková vyplatí na výhrach v tomto zápase. Je to vyjadrené ako percento z vkladov. Keď teda vidíme Payout 97.3%, znamená to že pri vkladoch 100 000 EUR stávková vyplatí 97 300 EUR a zvyšok - čiže 2 700 EUR je jej marža. To nie je až tak veľa, však?

A teraz zohľadníme manipulačný poplatok 6%. Keďže sa tento platí z obratu (a nie zo zisku), tak pri vkladoch 100 000 EUR, sa odvedie štátu celých 6 000 EUR. Na to aby stávková za týchto okolností bola nie v strate, potrebuje mať payout pod 94%. Keď sa pozrieme na našu tabuľku, tak vidíme že sa tak deje len v jednom prípade. Tento príklad je zjednodušený a berie do úvahy len sólo stávky - takže realita je menej dramatická. Takisto sa to netýka nástrojov ako cashout a podobne.

Kto teda týmto krokom získal?

V tomto agresívnom konkurenčnom boji považujem za najväčšieho víťaza štát. Stávkové prebratím tejto ťarchy vytvorili priestor pre vyšší objem stávok a nakoľko 6%-ný manipulák sa platil naďalej, znamenalo to vyššie príjmy do rozpočtu.

Znamenal ale tento krok prínos pre tipérov? Podľa mojej analýzy historických kurzov Tipsportu je odpoveď Áno. Prešiel som si desiatky zápasov z rokov 2015 - 2017 a pozeral som ako vyzeral Payout Tipsportu v porovnaní so zahraničnými stávkovými kanceláriami ako Bwin, William Hill, bet365 a desiatky ďalších. Je náročné získať historické dáta a kurzy iné ako základné - čiže 1X2, Over/Under. Z toho čo som však videl sa Payout u Tipsportu pohyboval na úrovni 93% - 97% a prakticky v ničom nezaostával za svetovou špičkou. Môj predpoklad - že uvidím payout na úrovni pod 90% bol teda nesprávny.

Tento stav bol neúnosný a bola potrebná zmena, ktorá prišla myslím že v roku 2019, kedy Slovensko otvorilo dvere online kasínam iným ako to od Tiposu. Licencia sa tak rozdeľuje na starú a novú, nová sa rozdeľuje na veľkú a malú. Keďže tie naj subjekty sú pod novou licenciou, povieme si pár viet práve o nej. Manipulačný poplatok je tu už minulosťou… avšak: Chceš mať stávkovú? Priprav si 3 milióny fix (myslím že každých 10 rokov) a zhruba 850 000 ako zábezpeku. Chceš mať aj online kasíno? Priprav si 5 miliónov a zhruba 1.6 milióna na zábezpeku. 

Pre porovnanie, stará licencia znamenala 850 000 fix, žiadna zábezpeka avšak manipulačný poplatok.

Len tak pre porovnanie: V UK, čo je oveľa väčší a bohatší trh stojí licencia od 4 000 do 50 000 libier ročne a závisí od obratu.

Ešte stále chceš mať online kasíno a stávkovú na Slovensku? Potom si pripočítaj náklady na kasíno hry od NetEnt, Microgaming, Quickspin a desiatky ďalších. Pripočítaj si náklady na tvorbu kurzov napríklad cez Betradar, náklady na Live prenosy, Marketing, bonusy, ľudí, infraštruktúru, partnerov… 

Aké je ponaučenie z tohto videa? Hazard na Slovensku nie je tak celkom zlatá baňa. 

News Hazardné Hry Tipovanie Šport

Hľadaj

Reklama

Top kasína s licenciou

Kasíno
Doxxbet €7000 + 250 Free spinov + €20 reload bonus
Tipsport €4000
SYNOTtip €2000 + 640 voľných zatočení
iFortuna €1000 + 333 free spinov
18+ and T&C Apply