Svitá hazardu na lepšie časy?

Svitá hazardu na lepšie časy?

Čo nové sa udialo na online bitevnom poli s hazardom

22.7.2017 CJEU (Court of Justice of the European Union) vydal rozhodnutie podľa ktorého Európsky prevádzkovatelia hazardných hier boli protizákonne vyradení z voľnej súťaže (prípad Unibet International (C-49/16)) a krajiny ako Maďarsko, Poľsko a Holandsko porušujú základné princípy EU a tými sú voľný pohyb tovarov a služieb v rámci nej. Konkrétne ide o to, že tieto krajiny neumožnili vstup licencovaným operátorom na svoj trh. V týchto prípadoch mali krajiny zverejniť podmienky udelenia licencie a umožiť prístup na regulovaný trh všetkým podnikateľským subjektom v zmysle rovnakých možností a práv. Toto rozhodnutie prichádza zrovna v časoch keď Holandsko prijalo tvrdý zákon o národnej lotérií, ktorý je v protiklade so spomínanými princípmi fungovania EU. V Maďarsku štát blokuje IP cez operátorov a Poľsku uplatnenie v praxi ešte nie je známe. Niektorí prevádzkovatelia sa však už z Holandska a Poľska stiahli, v Maďarsku sa bojuje obcházaním blokácie cez Proxy a aj inými zbraňami.

Čo bude s hazardom ďalej

Medzi krajiny ktoré bude posledné rozhodnutie Bruselu ovplyvňovať je aj Slovensko, kde od 17.7.2017 každý týždeň vychádza zoznam zakázaných stránok európskych prevádzkovateľov hazardných hier. Všetci prevádzkovatelia budú oslovení komisiou zriadenou pre tieto účely a v prípade že nenásledujú inštrukcie im bude udelená vysoká pokuta. Menší lokálny operátori ako Doxxbet sa stiahli ešte pred týmto termínov, giganti ako Bet365 či Bwin však idú do boja a z trhu sa len tak nestiahnu. Posledné rozhodnutie CJEU im dokonca dáva do rúk silnú zbraň. Zdá sa, že na Slovensku, Holandsku a v iných štátoch sa schyľuje k boju v ktorom bude veľa porazených, v ktorom sa minie veľa peňazí a na konci ktorého spomínané krajiny budú platiť nemalé penále. To sa ale dozvieme až o pár rokov.

Hazard v UK a Dánsku - alebo ako sa to má robiť

To ako sa má regulovať hazard aby boli všetky strany spokojné vidíme na príkladoch Dánska alebo Spojeného kráľovstva. V Oboch krajinách bola zriadená komisia, ktorá reguluje správanie operátorov a tým chráni hráčov formou udeľovania a odoberania licencií, usmerňovania ich správania a kontroly prevádzkovateľov. Pravidlá pre získanie licencie sú prehľadné a férové. Kasína za prevádzkovanie online hracích automatov, video terminálov, rulety a iných kasíno hier platia v danom štáte dane.

Online hazardné hry v Nórsku a Švédsku

Veľmi lukratívnymi trhmi sú severské krajiny. Tak ako všade inde aj tu sa snažia blokovať Európskych operátorov všetkými možnými aj nemožnými spôsobmi. V prípade Švédska však tento boj vyznieva zvláštne, priam až pokrytecky, nakoľko spoločnosť Betsson pochádza priamo zo švédska a patrí medzi najväčších hráčov svetového gaming biznisu. Okolo roku 2012 keď do platnosti v Nórsku a Švédsku vstúpil novelizovaný anti gamblingový zákon a boli blokované platby z lokálnych bánk. Efektívne to bolo len niekoľko dní kým opäť nezačal hazard v týchto krajinách kvitnúť keď online kasína implementovali službu ako Paysafe (resp. iné) pri ktorej sa platba tvári ako platba klasickému obchodníkovi.

A či svitá na lepšie časy?

Samozrejme, že ide o uhol pohľadu. Ak si zástancom toho, že každá krajina môže mať len jedného prevádzkovateľa online kasíno hier akými sú internetová ruleta alebo online hracie automaty aby zo zisku mohla byť dojnou kravou vlády tak to samozrejme pravda byť nemusí a svitá na temnejšie časy. Argument, že EU nedokáže so závislosťou na hazarde bojovať tak efektívne ako jednotlivé krajiny je však trošku lepší.

zdroj: http://www.egba.eu

News Automaty Hazard