Evolúcia Gamblingu

Evolúcia Gamblingu

Korene gamblingu pochádzajú z antického sveta. Dá sa dokonca povedať, že história ľudstva je prepojená s históriou gamblingu v tej či onej podobe. Evolúcia gamblingu sa ukázala v posledných rokoch ako veľmi bohatá. Tu je niekoľko udalostí ktoré nám zasvietia na to, ako sa koncept gambling vyvíjal za stáročia.

Prvý dôkaz o gamblingu

Akokoľvek je populárna gamblingová kultúra Las Vegas, korene gamblingu stále pochádzajú zo starovekej Číny a datujú sa 2,300 rokov p.n.l. Najpodstatnejšími dôkazmi zrodu stávkovania v Číne sú dlaždičky, ktoré boli objavené a slúžili ako základna pomôcka pri hre. Naznačovali že starobylá čínska populácia si rada zahrala hry podobné lotériám. Ako je známe lotérie sú stále populárne po celom svete.

Antický Rím a kocky

Prvá zmienka o kockách je v Sofoklesovych spisoch z roku 500 p.n.l. a ďalšie dôkazy naznačujú, že kocky boli jedny z najprominentnejších voľnočasových aktivít v antickom Grécku a Ríme. Oba národy sa bavili stávkovaním o akékoľvek veci. Už len šanca staviť sa ich presvedčila zahrať si, bez ohľadu na to, že často šlo o nelegálne aktivity. Láska ku stávkovanie u Rimanov ich primäla k vytvoreniu prvých žetónov v histórií. Zaujímavosťou je, že išlo aj o spôsob akým by sa mohli vyhnúť chyteniu. Keď boli prehľadávaný vojakmi a strážcami mohli jednoducho vyhlásiť, že si zahrali len o bezcenné žetóny a nie skutočné peniaze.

Zrod kartových hier v Číne

Podľa niekoľkých učencov, prvé hracie karty sa objavili v Číne v 9. storočí. Historikom sa však stále nepodarilo odhaliť pravidlá hier, ktoré s týmito kartami hrali. Čínske karty boli využité v hre ako aj v stávkach, podobne ako je tomu aj dnes pri detských obchodných kartových hrách.

Baccarat vo Francúzsku a Taliansku

Jedna z najpopulárnejších hier nedávnych čias, baccarat, má svoje korene v Taliansku a vďaka svojej obľúbenosti sa čoskoro dostal aj do susedného Francúzska. Táto pôvodná verzia baccaratu sa však príliš nepodobá na tú, ktorú hráme dnes. Niekoľko zmien, premien a iných modifikácií pomohli tejto hre dostať svoju dnešnú tvár. Pravidlá sa zmenili tiež a preto má dnešný baccarat takmer úplne inú podobu.

Blackjackové cestovanie v čase

Evolúcia kartových hier tiež viedla ku vzniku nových hier, z ktorých mnohé patria do dnes k tým najzaujímavejším, no a blackjack k nim istotne patrí. Táto hra je dnes na vrchole popularity a množstvo ľudí a hráčov v nej z času na čas rado skúsi šťastie. Zaujímavosťou je že aj táto hra má pozoruhodnú históriu a hovorí sa, že dokáže cestovať v čase. Podľa niektorých, táto hra pochádza zo španielskej hry zvanej ventiuna, zatiaľ čo iní ju pripodobňujú ku hre trente-un. Iní presadzujú, že blackjack je len premenovaná verzia hry quinze, ktorá má korene vo Francúzsku, no Američania ju len premenovali a dali jej názov blackjack. Napokon sa táto hra objavila pri špeciálnych udalostiach v kasínach v Nevade v 30. rokoch minulého storočia.

Parížske kolieska

Ďalšia obľúbená hra - ruleta má svoj pôvod v herniach Parížu, kde je ľudia nazývali kolesom. Dnes je skôr známa pod menom americká ruleta. Ironické je, že trvalo ďalších 50 rokov kým sa vo svetových kasínach objavila tzv. európska verzia hry. Ruleta si získala davy fanúšikov už v 19. storočí v obľúbených kasínach Monte Carla. Tu sa usídlila verzia s jednou nulou a z tade sa rozšírila do temer celého sveta. Bez ohľadu na to, Američania zostali tvrdohlavo verný svojej verzii aj s dvojitou nulou.

Vznik a rozmach pokru

Evolúcia stávkovania a evolúcia kartových hier by nebola kompletná bez zmienky o pokry. Presný pôvod pokru je ťažké identifikovať, keďže o jeho zrode traduje niekoľko teórií. Niektorí veria, že pochádza z Perzie 17. Storočia, zatiaľ čo iní lokalizujú zrodu pokru vo Francúzsku, kde sa inšpiroval hrou zvanou poque. Anglický herec Joseph Crowell však tvrdí, že hra vznikla v New Orleans v roku 1829 a táto verzia sa čoskoro vo svete udomácnila. Popularita hry je taká veľká, že majstrovstvá v pokri sa konajú vo svetových kasínach na pravidelnej báze.

Príchod jednorukých banditov do New Yorku

Prvá stávková mašina, ktorá pripomínala dnešné klasické hracie automaty bola vyrobená Sittmanom a Pittom v New Yorku. Automat používal 52 kariet na valci tak, aby to vyzeralo ako poker. Približne v tom istom čase automat menom Libery Bell bol skonštruovaný v San Franciscu Charlesom Feyom. Zatiaľ čo pôvodné automaty vydávali žuvačky a cigary namiesto peňazí, čoskoro sa tieto atraktívnejšie verzie rozšírili po celom svete. O niekoľko dekád neskôr, vznikol v roku 1976, prvý video automat. Opäť sa tak do sveta rozšírila nová evolučná vlna.

Online a mobilné stávkovanie

Microgaming, ktorý je považovaný za jedného z najväčších výrobcov automatov predefinoval termín gambling a podmanil si svetové trhy. Predstavenie virtuálnych kasín v roku 1994 dalo svetu stovky možností, ako si zahrať svoje najobľúbenejšie kasíno hry online. Online stávkovanie sa stalo multi-miliardovým priemyslom a v dnešnej dobe, v digitálnom svete, nájdete niekoľko tisíc online kasín. Navyše koncept online stávkovania cez smartfóny a tablety ešte spopulárnil digitálny gambling a automaty.

Budúcnosť stávkovania sa ťažko predpovedá, no je len jedno slovo, ktoré dokáže presne definovať cestu gamblingu cez históriu – POZORUHODNÁ!

News Hazard